piątek, 15 marca 2013

Obstawiamy, kto wygra OBF2013!


Tarantino na piedestale
Tradycją zapoczątkowaną w roku ubiegłym, także i w tym roku postaramy się przewidzieć, do kogo trafią nagrody OBF. W tym roku nominowanym przewodzi „Hobbit. Niezwykła podróż” - który ma na koncie aż 11 szans na wyróżnienie. Jednak raczej nie jest niespodzianką, że rzeczywistym faworytem nie jest filmowy powrót do Śródziemia, lecz tarantinowska fantazja westernowa - „Django”. Po raz kolejny bawimy się w bukmacherów, obstawiając zwycięzców, nie znając jeszcze oficjalnych wyników. Przypominamy również, że gala nagród OBF2013 odbędzie się już jutro o godzinie 19!

Najlepsze efekty specjalne: Hobbit. Niezwykła podróż
W obliczu niespodziewanej klęski „Mroczny Rycerz powstaje”, który wbrew przewidywaniem nie powalczy o najwyższe laury, wydaje mi się, że i w tej kategorii zostanie zmuszony uznać wyższość innych kandydatów. Naturalnym faworytem wydaje mi się „Hobbit”, który stroną wizualną zachwyca, a – sądząc po liczbie nominacji – spodobał się w całości głosującym.

Najlepsze kostiumy: Anna Karenina
Nie jestem przekonany, kto zwycięży w tej kategorii, jednak „Anna Karenina” moim zdaniem najbardziej zasługuje na wyróżnienie.

Najlepsza piosenka filmowa: „Skyfall” Adele (Skyfall)
Chyba najbardziej pewny z pewnych wyborów wszech czasów.

Najlepszy utwór muzyki filmowej: „My dear Frodo” Howard Shore (Hobbit. Niezwykła podróż)
W tej kategorii nie ma wyraźnego faworyta, a nominowani w niemalże równym stopniu wydają się zdolni wygrać OBF2013, jednak coś pozwala mi wierzyć, że to właśnie „My dear Frodo” skończy z nagrodą. Może dlatego, że to mój osobisty faworyt?

Najlepszy plakat: Idy marcowe
„Idy marcowe” miały dobrą akcję promocyjną, ale niestety okazały się filmem zaskakująco prostym. Owocem wspomnianej akcji promocyjnej jest trochę efekciarski, pomysłowy plakat. Myślę, że okaże się zwycięzcą.

Najlepszy zwiastun: Mroczny Rycerz Powstaje (zwiastun 3)
Aż cztery nominacje w kategoriach zwiastun i plakat w porównaniu z liczbą nominacji w pozostałych kategoriach świadczą o rozczarowaniu, które ObeeFowicze odczuli po obejrzeniu ostatniej części trylogii Nolana. Jednak nie można odmówić „Mroczny Rycerz Powstaje” znakomitej akcji promocyjnej.

Najlepsza charakteryzacja: Żelazna dama
W tym roku OBF po raz pierwszy wybierze najlepszego kandydata w tej kategorii. Lista nominowanych jest bardzo mocna, ale najlepiej spośród nominowanych prezentuje się bez wątpienia „Żelazna dama”. Był Oscar, będzie OBF2013?

Najlepsza scenografia: Les Miserables. Nędznicy
Musical Toma Hoopera nie ma szans na powtórzenie sukcesu „Jak zostać królem”, które zgarnęło aż cztery statuetki (scenografia, aktor, aktor drugoplanowy i aktorka drugoplanowa), ale w kategoriach technicznych nie jest bez szans. O ile uważam, że w charakteryzacji „Nędznicy” przegrają z „Żelazną damą”, o tyle pod względem scenografii wydaje się faworytem.

Najlepszy montaż: Operacja Argo
Oscarowy film Afflecka nie ma co prawda nominacji za najlepszy film roku, jednak pojawienie się Afflecka w gronie nominowanych reżyserów może świadczyć o fakcie, że „Operacja Argo” jednak członkom OBF przypadła do gustu. Montaż natomiast jest jedną z mocniejszych stron obrazu, więc wydaje się naturalnym kandydatem do tryumfu.

Najlepsze zdjęcia: Andrew Lesnie „Hobbit. Niezwykła podróż”
Miro o najnowszym filmie Jacksona: „to najpiękniejszy wizualnie film, jaki widziałem”. Lesnie to absolutny faworyt.

Najlepsza muzyka: Howard Shore „Hobbit. Niezwykła podróż” lub Ludovic Bource „Artysta”
Dziwne, że idealnie tak samo obstawiałem na półmetku zmagań, w lipcu ubiegłego roku. „Artysta” i „Hobbit” wydają się najpoważniejszymi kandydatami, nie tylko dlatego, że są to ścieżki do filmów nominowanych w najważniejszych kategoriach, lecz także z prostszej przyczyny – są to soundtracki najlepsze w roku ubiegłym.

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Anne Hathaway „Les Miserables. Nędznicy”
Oscar. Złoty Glob. OBF2013? Mimo iż konkurencja w tej kategorii jest bodajże najmocniejsza w historii, to zwycięstwo Hathaway wydaje się niezagrożone.

Najlepszy aktor drugoplanowy: Christoph Waltz „Django”
Szkoda, ale niestety wygra. Waltz zagrał naprawdę dobrze w najnowszym filmie Tarantino, jednak rola doktora Kinga kalkuje postać Hansa Landy z „Bękartów wojny” i nie wymaga od aktora niczego nowego. Szkoda, że po raz kolejny wyróżnimy tego znakomitego aktora za praktycznie tę samą rolę. Osobiście chciałbym tryumfu Andy'ego Serkisa. Ale na taki werdykt szans nie ma.

Najlepszy scenariusz adaptowany: Hobbit. Niezwykła podróż
Bo to jedyny kandydat spośród nominowanych w tej kategorii, który przypadł większości blogerów do gustu.

Najlepszy scenariusz oryginalny: Django
Niestety OBF bardzo lubi Pana Tarantino i jego średniawy western bez wątpienia zostanie wyróżniony. Nie tylko w tej kategorii.

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Meryl Streep „Żelazna dama”
Rok temu nie było zdecydowanej faworytki w tej kategorii, jednak w tym roku Meryl Streep po prostu musi zwyciężyć. I dobrze.

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Jean Dujardin „Artysta”
Od początku sezonu „Artysta” zapowiadał się na głównego faworyta czwartego sezonu OBF. Jednak ostatecznie, mimo dużej liczby nominacji, film Hazanaviciusa wydaje się utracić tytuł faworyta (brak nominacji w kategoriach scenariusz i reżyseria). Nagroda dla Dujardina byłaby swoistym prezentem OBF na otarcie łez.

Najlepsza reżyseria: Quentin Tarantino „Django”
Bardzo nie chcę tego, ale niestety jestem świadom, że nie ma ucieczki przed absolutnym tryumfem Pana Reżysera z Dziwną Twarzą. Szkoda, że Tarantino zgarnie wyróżnienie nie za „Bękarty wojny”, tylko za ich mniej utalentowanego bliźniaka. Ale niech już ma i w przyszłości się nie upomina!

Najlepszy film: Django
No niestety i tutaj wybór wydaje się smutno oczywisty. „Django” to spośród nominowanych w tej kategorii najsłabszy kandydat, ale przez głosujących najbardziej lubiany. Tarantino przy okazji pierwszej edycji rozdania nagród był faworytem i przegrał. Jednak od tamtej pory grono blogerów się rozrosło, powiększając szeregi wielbicieli twórcy „Pulp fiction” wewnątrz Organizacji. Inny werdykt jest niemożliwy.

- Alek Kowalski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz