środa, 22 lutego 2012

Nominacje OBF2012 ogłoszone!

Po raz kolejny Organizacja Blogów Filmowych ogłosiła swoje nominacje do corocznych nagród. Jak co roku - tak i teraz - nie brakuje zaskoczeń, głównych faworytów, pewniaków itp. Pora na nasz - KowalskoBrosowy komentarz do wyboru OBF-u.
Dla naszego bloga wielkim wyróżnieniem są aż trzy nominacje w kategoriach blogowych (najlepszy blog, najlepsza recenzja za "Musimy porozmawiać o Kevinie" Łukasza i "Złap mnie, jeśli potrafisz" Alka), za które jesteśmy bardzo wdzięczni blogerom. Pozostali nominowani w kategorii najlepszy blog filmowy roku nie są chyba zaskoczeniem - zarówno Milczący Krytyk, jak i Szymalan trzymają bardzo wysoki poziom już kilka dobrych lat, a Cinemacabra stanowi bardzo unikalny głos w OBF-ie. Ciekawe, że w tym roku tylko jeden blog spoza OBFu zdołał się wcisnąć na listę najlepszych blogów roku. Mowa oczywiście o krotkoofilmie, który może jeszcze powalczyć i o samą nagrodę.
Jeżeli chodzi o kategorie filmowe to oczywiście z Łukaszem mamy kilka zasadniczych różnic w opiniach. Przede wszystkim nigdy bym nie postawił na zakłamano-cukierkowe "Służące", z kolei mój brat bardzo cieszy się z nominacji dla tego obrazu za najlepszy film roku. Mi natomiast w tej najważniejszej kategorii brakuje "Dziewczyny z tatuażem" Finchera i "W ciemności" Holland. O dziwo oba wyżej wymienione filmy znalazły się na liście nominowanych za reżyserię. I tutaj dotarliśmy do bodajże najciekawszego motywu tegorocznych nominacji (kto wie, jakie niespodzianki przyniesie nam sama gala...). Otóż zaledwie jeden z filmów, które powalczą o nagrodę dla najlepszego obrazu roku, ma szansę na triumf w kategorii najlepszy reżyser. Danny Boyle może więc okazać się bardzo pewnym faworytem tegorocznych nagród, biorąc pod uwagę fakt, że zwykle najlepszy reżyser zbiera laury za najlepszy film roku (tak było w przypadku "Incepcji" Nolana i "Rewersu" Lankosza). W tej kategorii wielką niespodzianką jest również obecność "J.J. Abramsa", który w tym roku popisowo powrócił do Kina Nowej Przygody w "Super 8". To mnie akurat cieszy.
Jeżeli chodzi o nasze przewidywania, to jeszcze przyjdzie na nie pora na krótko przed samą galą, jednak "127 godzin" wydaje się absolutnym faworytem. Nie dość, że walczy o najważniejsze laury to ma aż dziesięć szans na nagrodę. Biorąc pod uwagę fakt, że spośród pozostałych nominowanych za najlepszy obraz roku najwięcej nominacji ma "Moneyball", który ma szansę na 5 nagród, triumf filmu autora "Slumdoga" wydaje się możliwy.
Nie brakuje również ciekawych wyborów jeżeli chodzi o kategorie aktorskie. Aktorzy pierwszoplanowi raczej nie zaskakują, ale w drugim planie jest już kilka niespodzianek. Przede wszystkim chodzi tu o dość głośny wybór do piątki Harrisona Forda za jego występ w średnio przyjętych "Kowbojach i obcych". Mnie akurat ten wybór zupełnie nie szokuje. W końcu na ramach tegoż bloga chwaliłem jego rolę, a sam film przypadł mi do gustu. Zaskakiwać może również obecność Toma Hardy za film "Szpieg", szczególnie, że wśród nominowanych za role pierwszoplanowe zabrakło Gary'ego Oldmana. Oczywiście samego nie-wyboru Oldmana nie uważam za skandal (chociaż osobiście milsze byłoby jego nazwisko na tej liście niż lubianego przeze mnie Goslinga za niestety rozczarowujący film "Drive"), ale brak popularności "Szpiega" nie wskazywałby na takie wyróżnienie młodego aktora. Ciekawe, że obok Finchera jest to jedyny z tegorocznych nominowanych, który nie znalazł się w kręgu zainteresowań OBF po raz pierwszy. Oczywiście nie wspominam o kategoriach technicznych. W gronie aktorek drugoplanowych przede wszystkich razi dominacja tylko dwóch filmów ("Służące" i "Fighter"), a już nie sam wybór.
W kategoriach technicznych raczej nie ma większych niespodzianek. O nagrody raczej powalczy faworyt całej gali "127 godzin" i "Harry Potter". Po raz pierwszy wśród nominowanych zabrakło dwukrotnie nagrodzonego nagrodą OBF Hansa Zimmera. Pytanie tylko, czy wynika to z refleksji na temat artysty młodych recenzentów, czy może ze słabszej formy kompozytora. Chyba jednak to drugie. W tym roku Trent Reznor i Atticus Ross mogą sobie "odbić" ubiegłoroczną porażkę z Zimmerem, chociaż ich "Dziewczyna z tatuażem" wydaje się soundtrackiem mniej zjawiskowym niż świetne "Social Network". Natomiast ja widzę raczej A. R. Rahmana (dwa lata temu nominowany za muzykę do "Slumdoga") oraz Alexandre Desplata (miał szansę na nagrodę przed rokiem za poprzednią odsłonę "Harry'ego Pottera") wśród faworytów w tej kategorii.
Jakie będą werdykty w poszczególnych kategoriach? Dowiemy się już niebawem, 17 marca podczas internetowej gali OBF. Nasze przewidywania pojawią się niedługo wcześniej, chociaż z bratem już przygotowaliśmy naszą listę.

 
Najlepszy film
Kocha, lubi, szanuje
127 godzin
Moneyball
X-Men: Pierwsza klasa
Służące

Najlepszy scenariusz
Dan Fogelman (Kocha, lubi, szanuje)
Aaron Sorkin, Steven Zaillian (Moneyball)
Danny Boyle, Simon Beaufoy (127 godzin)
Woody Allen (O północy w Paryżu)
Tate Taylor (Służące)

Najlepsza reżyseria
Nicolas Winding Refn (Drive)
Danny Boyle (127 godzin)
David Fincher (Dziewczyna z tatuażem)
Agnieszka Holland (W ciemności)
J. J. Abrams (Super 8)

Najlepszy aktor pierwszoplanowy
James Franco (127 godzin)
Brad Pitt (Moneyball)
Ryan Gosling (Drive)
Jeff Bridges (Prawdziwe męstwo)
Robert Więckiewicz (W ciemności)

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa

Rooney Mara (Dziewczyna z tatuażem) 
Jennifer Lawrence (Do szpiku kości)
Nicole Kidman (Między światami)
Tilda Swinton (Musimy porozmawiać o Kevinie)
Kirsten Dunst (Melancholia)

Najlepszy aktor drugoplanowy
Christian Bale (Fighter)  
Jonah Hill (Moneyball)
Tom Hardy (Szpieg)
Harrison Ford (Kowboje i obcy)
Christopher Plummer (Debiutanci)

Najlepsza aktorka drugoplanowa
Jessica Chastain (Służące) 
Melissa Leo (Fighter) 
Amy Adams (Fighter)
Octavia Spencer (Służące)
Bryce Dallas Howard (Służące)

Najlepsza muzyka
Cliff Martinez (Drive)
Alexandre Desplat (Harry Potter i insygnia śmierci cz. 2)
Trent Reznor & Atticus Ross (Dziewczyna z tatuażem) 
Michael Giacchino (Super 8) 
A. R. Rahman (127 godzin)

Najlepszy utwór muzyki filmowej

“Letting Go” Michael Giacchino (Super 8) 
„Liberation” A. R. Rahman (127 godzin)
„The Stampede – I’m Coming Home” James Newton Howard (Woda dla słoni)
"Statues" Alexandre Desplat (Harry Potter i Insygnia Smierci. cz.2) 
“X-men Theme” Henry Jackman (X-men: Pierwsza klasa)

Najlepszy plakat

 
O północy w Paryżu
127 godzin
Drive

Melancholia
Nie opuszczaj mnie

Najlepszy zwiastun
 
Dziewczyna z tatuażem 
 
Harry Potter i Insygnia Śmierci część 2  
 
127 godzin 
Chciwość 
Sherlock Holmes. Gra Cieni  

Najlepsza scenografia

Harry Potter i Insygnia Śmierci część 2
Szpieg
Prawdziwe męstwo
Czas wojny
O północy w Paryżu

Najlepsze zdjęcia
127 godzin
Dziewczyna z tatuażem 
Prawdziwe męstwo
Czas wojny 
Melancholia

Najlepsze kostiumy
 
Prawdziwe męstwo 
Szpieg 
Burleska
Harry Potter i Insygnia Śmierci część 2
Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach

Najlepsza piosenka filmowa

„Imigrant song” by Karen O (Dziewczyna z tatuażem) 
 “A real hero” College (Drive)
„Sweet Dreams” Emily Browning (Sucker Punch)
„Nightcall” Kavinsky (Drive)
“Is your love strong enoug” How to Destroy Angels (Dziewczyna z tatuażem)

Najlepszy montaż
 
127 godzin 
Dziewczyna z tatuażem
Drive
Moneyball 
Drzewo życia

Najlepsze efekty specjalne
 
Harry Potter i  insygnia śmierci cz.2 
Transformers 3 
X-men: Pierwsza klasa
Geneza Planety Małp
Super 8

 
KATEGORIE BLOGOWE
Najlepszy blog 


Najlepsza recenzja roku:Sucker Punch - Agniecha
Dług - Szymalan
Memento – Miro
Debiutanci - Milczący krytyk

5 komentarzy:

 1. Fajnie graficznie przedstawiasz kandydatów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No ciekawe jak to będzie z tymi "127 godzinami". Nie spodziewałem się tylu nominacji dla tego filmu. Ciekawe ile z nich zamieni się w statuetki.
  Jeszcze co do soundtracków, to mi akurat muzyka do "Dziewczyny z tatuażem" podoba się bardziej niż ta do "Social Network". Gusta i guściki ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. No właśnie, gusta i guściki. Uważam soundtrack do Dziewczyny za zbyt długi. Owszem, momenty świetne ale dużo tu niepotrzebnych sample'ów.

  Powiem szczerze, że ja nie decyduję się przesądzać, kto wygra. Rok temu triumf Incepcji był pewny, ale w tym roku nawet 127 godzin nie może być niczego pewne. W koncu tyle niespodzianek przyniosly nominacje, ze sama gala moze byc jeszcze bardziej zaskakujaca.
  Pozdrawiam
  Alek

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale pod względeniem dopasowania do filmu, to ja też wolę Dziewczynę z tatuażem. Na płycie jest tego za dużo, ale chyba oceniamy muzykę w filmie, co nie? Za to kompletnie nie rozumiem co robi tu Rahman :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Rahman nagrał świetny soundtrack, Szymalan :) "Liberation" czy "Canyoon" to świetne utwory. Jedynym mankamentem jest bardzo krótki czas tego ostu.
  W filmie rzeczywiscie muzyka Reznora sprawdza sie swietnie :)

  OdpowiedzUsuń